Az Andamán-szigetek legdélebbi tagja, nevével ellentétben egyáltalán nem kicsi, és nagyon színes társaság lakja. A keleti part egy keskeny sávját kókusz, olajpálma és areca dió ültetvények borítják, itt élnek az India függetlenségének elnyerése után érkezett tamil és bengáli telepesek. A második generáció már a szigeten született és láthatóan (és érthetően) jól érzi magát. A mi tartózkodási engedélyünk csak erre a területre volt érvényes, Little Andaman többi része még az indiaiak számára is tiltott törzsi rezervátum.
A sziget őslakosai az afrikai eredetű fekete Onge törzs, az Andamán-szigetek hat bennszülött csoportjának egyike. Találkozni velük nem csak engedély hiányában lehetetlen. Településeik kizárólag hajóval közelíthetőek meg, a halászok pedig egyszerűen nem visznek oda. Valószínűleg nem is baj, a szigorú beutazási politikát ezeknek a csökkenő lélekszámú és világtól elzárt törzseknek a védelmében folytatják. Az egyik hajóskapitánytól sikerült megszerezni egy harminc évvel ezelőtti indiai dokumentumfilmet, amely az őslakosokkal való kapcsolatfelvétel első kísérleteit örökíti meg. Szinte hozzáférhetetlen és nagyon szórakoztató, otthon tartunk vetítőestet.
Az ongekon kívül élnek még a szigeten nicobáriak, a legnépesebb és legasszimiláltabb törzs a hat közül, ők a mongoloid rasszhoz tartoznak. Hullámvadászat közben elhagytuk a számunkra kijelölt zónát és eljutottunk az egyik falujukba. Nagyon barátságosak voltak, ráadásul keresztények, úgyhogy meglátogattuk őket december 25-én is, hogy megnézzük a falu színpadán bemutatott karácsonyi produkciókat.
A természet érintetlensége, a nicobáriak kedvessége, a települések hihetetlenül lassú és békés élete és a tökéletes hullámok nyűgöztek le minket Little Andamanon. Gilles-lel és Jordival, francia és spanyol szörfös barátainkkal egyedüli külföldiként érkeztünk a szigetre, és ottlétünk 10 napja alatt összesen kétszer kaptunk társaságot. Egyszer egy skót szörfös – aki katamaránnal járja a világot már másfél éve -, egyszer pedig egy japán-osztrák-olasz kempingező trió formájában. Utóbbiakkal együtt ünnepeltük a karácsonyt a tengerparton, a hangulat jobb volt mint a nagy műgonddal nyárson forgatott csirke.
Szörfösök körében Little Andamannak legendás híre van, mi hullámok szempontjából nem a legideálisabb szezont csíptük el. A három híres hullám közül egyet találtunk meg, a többi állítólag egész évben megbízható, de csak 8-10 órás dzsungeltúrával vagy hajóval közelíthetőek meg. Hajót nem sikerült szerezni, a helyiek babonaságból a cunami évfordulója környékén nem merészkednek a tengerre, fél napos kirándulásaink pedig nem vezettek eredményre. Azóta találkoztunk egy indiai szörfössel, aki szerint jó irányba mentünk, csak nagyon keveset, de egy heti élelem és megfelelő felszerelés nélkül egyébként sem érdemes nekivágni. Az biztos, hogy van miért visszamennünk!
hűvös hangulat
A kikötőtől 16 kilométerre található falu neve 16 KM. Az egyutcás település teljesen western hangulatot áraszt, csak a csapóajtós saloon hiányzik. Napról napra jobban szerettünk itt lakni.
chai
suli jobbra, surf balra, a falu egyetlen szállása a háttérben
elnöki lakosztály
Butler Bay
nagyon tiszta, nagyon szép
valamit ottfelejthettek
mp3 cd-k széles választékban
A bétel levélbe csomagolt areca diót már évezredek óta fogyasztják élénkítőként. A jobb hatás kedvéért tesznek még hozzá egy kis rágódohányt, majd megöntözik mésszel kevert vízzel. Nyami.
megállt az idő
tojásrántottás tekercs ketchuppal és uborkával, isteni kombináció
16 KM másik étterme
a folyóban krokodilok is élnek
Vigyázzz!
a vízesést is megrongálta a cunami, állítólag már nem olyan szép, mint régen
kókusz, ameddig a szem ellát
a nicobáriak keresztények, és nem vegetáriánusok
a 150 személyes kenukkal települések közötti versenyeket rendeznek
mindenki kókuszban utazik
eddig lehet motorral jönni, innen 8 óra a hullám, mint később kiderült
az út egy ideig a dzsungelen át vezet
aztán a parton
girls and mathematics
állandó társaságunk: a hotel részeges mindenese (balra) és a szomszéd boltos jógimester, aki a sufnijában iskolát üzemeltet
nem félnek a krokodiltól
Halleluja
vendégségben
nicobári kislány
és a bátyja
korábbi falujukat teljesen elmosta a cunami, most ideiglenes bádogházakban laknak
bicikli egy életre
Jordi és a karácsonyi csirke
soha nem akart elkészülni
Jordi és Gilles meglepetése
itt ébredtünk
a Mikulás is aluszik
mindörökké krikett
gát is van a szigeten, mögötte szépen felgyűlt a víz
ezen a dzsungelen keresztül motoroztunk le a partra nap mint nap
nem volt tülekedés a vízben
a hullámokat csak az időnként levegőért felszínre jövő óriásteknősökkel kellett megosztani
háttérben a jellegzetes szikla (Thicker than water c. film 6:37- 7:34)
december 25
karácsony a nicobári faluban
Viszlát Little Andaman!
Leszakad az agyam olyan szep nemely kep! Orulet...
VálaszTörlésHát, ez életetek legszebb karácsonyának tűnik a makacs csirke ellenére...
VálaszTörlésLucus, leégett a lábfejed? Az elnöki lakosztályban olyan furcsa.
Janó szörfölösi ranglistáján hol vannak a hullámok? (ha a környezetet nem számítjuk, mert azzal szerintem örök 1. hely)
Voltatok misén?
Gyönyörű a sziget, nem csoda, ha nehéz volt elhagyni.
CsókA
...a matek jól áll!
cool!!:::::::::)
VálaszTörlésGyönyörű helyek. További minden jókat!
VálaszTörlésMég mindig gyönyörűek a képek, és érdekes a kommentár! Tényleg jó karácsonyotok lehetett, tetszik, ahol ébredtetek:)...
VálaszTörlésNehéz választani, de talán a "kókusz minden mennyiségben", a "megállt az idő", a "Halleluja" vagy a "nem félnek a krokodiltól" képeket azonnal feltölteném a Zeiss fotópályázatára (http://www.zeiss.com/photo) és megnyerném az objektívet!!! Mivel ott a látásmód a legfőbb szempont, nem feltétlenül a szép tájak a nyerők, és persze a korábbi posztfotók is játszhatnak... A "bicikli egy életre" is versenyfotó, meg a nicobári buszmegálló-feelinges Karácsony is...
VálaszTörlés---
Ami a 16km falunevet illeti, én ismerek egy másik primitív népet, akik a fővárostól hatvan km-re lévő várost Hatvannak nevezték el, de ott nincs western hangulat!
Viszont ott nagyon durva posztszocialista hangulat uralkodik:) Az sem rossz!
VálaszTörlészeiss.com
VálaszTörlésTerms of participation:
"What counts is that your picture was taken with a lens from Carl Zeiss."
Ez kizarja a Jano kepeit a versenybol...
Sajnos igaz... Na, majd keresünk valami Nikon-pályázatot...
VálaszTörlésItt is van: http://www.nikonians.org/contests/
VálaszTörlésIgaz, ez "open to all Silver, Gold and Platinum Nikonians Members", de gondolom, ha valaki regisztrál és ezáltal Nikonians Memberré válik,előbb-utóbb kiharcolható a Silver, Gold és Platinium fokozat...
A Zeissnél az tévesztette meg Hédyt (ő találta), hogy akár mobiltelefonnal készült képekkel is lehet versenyezni, és hát kevés mobilon van Zeiss objektív.
De itt van még egy jó pályázat, ez márkafüggetlen: http://www.ciwem.org/arts/photographer/epoty_competition_2010.asp Különösen ez a kategória lehet érdekes: "The Natural World: These images should celebrate the incredible variety and beauty that exists within our natural environment, serving to remind us what we need to protect." Mondjuk ide nem biztos, hogy az eredeti látásmódú képeket kell beküldeni, mert a korábbi győztes fotók alapján attól tartok, hogy itt a művészi(eskedő) tökéletességet díjazzák...
Érdemes figyelni a fotopalyazat.info nemzetközi listáját, mindig akadhat valami.
szevasztok! mostanában kevesebbet kommentelek, de azért követem a blogot! kiváncsian várjuk az új bejegyzést!
VálaszTörlésSzerintem kiallitast kene szervezni. A jo minosegu printek nyomtatasahoz pedig szponzort.
VálaszTörlésA rózsaszín baldahin saját? Vagy csak lenyúltátok az elnöki lakosztályból?:) Csak mert a tengerparti szállásotokon is ott van.
VálaszTörlésA kiállítás klassz lenne. Egyelőre igyekszünk minél több jó képet csinálni. Kösz a bíztatást!
VálaszTörlésA rózsaszín baldahin sajnos saját, Kalkuttában szereztük be hosszas keresgélés után. Valójában egy szúnyogháló, a színén kívül további probléma, hogy kb. 2 kiló, a fél táskát elfoglalja és gusztustalan hozzáérni. Lassan megválunk tőle.
A hullám ranglistám egyelőre nagyon rövid, a Palatinust minden esetre sikerült már megelőzni. :)